Każdy z nas ma chwilę zwątpienia w to co robi na co dzień. To normalne, że czasami obowiązki zawodowe nas przerastają, że przychodzą trudne dni, mogą pojawiać się konflikty z szefem, koleżanką, zespołem. Nie zawsze musimy zgadzać się ze wszystkimi. Kiedy tkwimy w konflikcie, którego nie potrafimy rozwiązać spada nasza energia, zaangażowanie i zapał. Pojawia się zmęczenie – nie tylko fizyczne, ale również emocjonalne. Każdy kolejny dzień jest przyczyną frustracji. W pewnym momencie zaczynamy ciągle narzekać, nie widząc sensu w tym co robimy. W końcu musi przyjść moment, w którym zadajemy sobie pytanie „co mogę z tym zrobić?”. Jednym z rozwiązań jest zmiana pracy. Często wydaje się to bardzo proste. Rzucam pracę i cieszę się nieskrępowaną wolnością. Zdarza się jednak, że niektórzy nie mogą sobie na to pozwolić. Podjęcie takiej decyzji wymaga sporo energii i bardzo dobrego przygotowania.
Jestem zdania, że powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwe opcje, aby pomóc sobie w poprawieniu swoich warunków pracy. Dzięki zmianom jakie wprowadzimy może się okazać, że nasze miejsce pracy z nieprzyjaznego, stanie się komfortowe.
Nie zawsze jest to jednak możliwe. W tej sytuacji zmiana pracy jest najlepszym rozwiązaniem. Tej decyzji może jednak towarzyszyć naturalny strach przed zmianą pracy. Lęk, który może nas blokować, utrudniać i wstrzymywać przed podjęciem decyzji. Czym to skutkuje?
Lęk – nasz sprzymierzeniec czy wróg?
- Po pierwsze, istnieje ryzyko przenoszenia toksycznych relacji w pracy do domu. Odreagowywanie na najbliższych stresujących sytuacji, przenoszenie konfliktów z pracy do domu, roztrząsanie problemów zawodowych to tylko niektóre symptomy niezdrowej sytuacji. Musimy pamiętać, że nawet najlepszy partner po kilku miesiącach codziennego słuchania o nieuczciwym szefie, nadmiarze obowiązków, złej atmosferze w pracy, może w końcu nie wytrzymać i powiedzieć „dość”.
- Po drugie, długotrwały stres (dystres) jest zabójczy dla naszego organizmu. Z czasem zaczynają się problemy ze snem, jedzeniem oraz inne dotkliwe, fizyczne objawy: migreny, biegunki, bóle barków, ogólne wyczerpanie.
- Po trzecie, toksyczna sytuacja w pracy prowadzi do utraty motywacji – tej w pracy już dawno nie mamy – ale rezygnujemy również z codziennych aktywności jak wyjście do baru ze znajomymi, popołudniowy spacer z rodziną, czytanie książek.
- Po czwarte, utrata motywacji wiąże się też z narastającą niechęcią do nauki. Widząc, że nasze wysiłki nie są doceniane zatrzymujemy się w rozwoju. Wykazując brak zainteresowania zdobywaniem wiedzy obniżamy swoje kwalifikacje.
- Po piąte, tkwienie w trudnej sytuacji zawodowej prowadzi nie tylko do utraty motywacji, ale również, a może przede wszystkim, do utraty wiary w siebie i swoje możliwości. Nie masz siły pokazać się z najlepszej strony, bo sam nie wierzysz w to, że jesteś dobrym pracownikiem. Tym samym tracisz szansę na udział w ciekawym projekcie, podwyżkę, czy awans. W ten sposób nakręca się spirala frustracji.
Jak widzisz strach przed zmianą pracy przy tej mocnej 5 argumentów wcale nie wydaje się być taki straszny. Nie twierdzę, że nie jest w stanie Cię sparaliżować, ale i na to są sposoby.
Jak poradzić sobie ze strachem przed zmianą pracy?
Jak udowodnili (tak, tak… amerykańscy naukowcy) – psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe zmiana pracy jest jednym z 20 najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Na tej samej liście znajdują się takie sytuacje jak rozwód, śmierć członka rodziny czy przyjaciela.
W badaniach zrealizowanych na zlecenie Praca.pl aż 54% ankietowanych na pytanie „Co Twoim zdaniem powstrzymuje nas przed zmianą pracy?” odpowiedziało, że czynnikiem decydującym jest strach przed zmianą. Jednocześnie głównym motywatorem do zmiany pracy dla 45% respondentów jest niskie wynagrodzenie, pozostałe ważne czynniki to brak perspektyw rozwoju, otrzymanie innej propozycji pracy oraz konflikt z przełożonym. Nasuwa to wniosek, że dla większości z nas zmiana pracy to ostateczność, na którą decydujemy się wyłączenie kiedy zarabiamy zbyt mało, nie mamy możliwości rozwoju lub nie dogadujemy się z przełożonym.
Co zrobić, żeby oswoić się z myślą o zmianie pracy?
- Zacznij od spojrzenia na swoją sytuację zawodową z perspektywy drugiej osoby. Zastanów się jakimi zasobami dysponujesz, co odpowiada Ci w obecnej pracy, a co koniecznie musi się zmienić. Pomyśl o tym, czego Ci brakuje i jakie oczekiwania muszą zostać spełnione.
- Pamiętaj, że szukanie pracy oznacza pewien wysiłek z Twojej strony. Przygotuj dobry plan, określ swoje działania w czasie. Określ swoje oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy, ustal czego potrzebujesz do znalezienia odpowiedniego stanowiska pracy. Może potrzebujesz szkoleń, kursów, warsztatów? Warto podjąć konkretne działania już dzisiaj.
- Znajdź też ludzi, którzy Cię wspierają, przeanalizuj swoją sytuację z bliskimi, znajdź w nich oparcie. Pomoże Ci to przetrwać ewentualne niepowodzenia. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie zwiększa szanse na końcowy sukces poszukiwań.
Niezależnie od swojej osobistej i zawodowej sytuacji, ostateczna decyzja o zmianie pracy należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Strach przed zmianą pracy nie może mieć wpływu na Twoje wybory!
Jeżeli przed podjęciem decyzji o zmianach, chciałbyś o nich porozmawiać zapraszam Cię do kontaktu. Napisz do mnie, a umówimy się na niezobowiązującą 20 minutową rozmowę telefoniczną podczas której opowiesz mi o swoich potrzebach, a ja zaproponuję najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.