You are currently viewing Cztery fazy po stracie pracy

Cztery fazy po stracie pracy

Cieszę się, że osoby z którymi się spotykam podczas konsultacji są z różnych środowisk zawodowych, cechują je odmienne stanowiska, miejsce zamieszkania, branże, wiek, doświadczenie, sytuacja osobista. Daje mi to ogromną wiedzę o moich klientkach oraz poszerza perspektywę problemów, które pojawiają się w trakcie procesu zmiany pracy. Te osoby różni wszystko, ale psychologiczne fazy po stracie pracy przechodzą w podobny sposób. Jakie emocje mogą nam towarzyszyć po utracie pracy?

Pierwsza faza: zaprzeczenie

Fakt utraty pracy wyzwala u większości tą samą emocję czyli lęk. Nawet jeżeli była to praca nielubiana, w której dawno się wypaliliśmy, przyzwyczajenie i pewność jutra robią swoje. Mimo, że z punktu widzenia naszej całej kariery jest to pewien nieprzyjemny epizod, który w dłuższej perspektywie wpłynie pozytywnie na nas, to w pierwszej fazie pojawia się silny strach, lęk opór i niechęć. Myśli zazwyczaj są podobne: „co ja będę robiła”, „nic nie wiem”, „nic nie umiem”, jednym słowem czujemy niemoc i bezradność, zaprzeczamy zaistniałej sytuacji.

Druga faza: gniew

Kolejnym etapem jest gniew, który może się przerodzić w uczucie niesprawiedliwości i złego potraktowania. Bardzo często na tym etapie wyrzucamy swoje żale i pretensje do byłego pracodawcy. Jest to całkiem normalne zjawisko. Zaczynamy zauważać co nam nie odpowiadało w pracy lub zdajemy sobie sprawę za czym będziemy tęsknić. Czujemy pustkę i zagubienie.

Trzecia faza: adaptacja

Trzecim etapem jest adaptacja, czyli pogodzenie się z zaistniałą sytuacją. Ten etap jest dla mnie najważniejszy z punktu widzenia konsultacji. Osoba, która niedawno straciła pracę już jest pogodzona z tym faktem. Rośnie w niej determinacja do podjęcia kolejnych kroków. Zazwyczaj na tym etapie klientki zgłaszają się do mnie.

Czwarta faza: podjęcie działania

Ostatnim etapem po utracie pracy jest faza podejmowania działań. Przystępujemy do rozmowy, oceny sytuacji, analizy predyspozycji, omawiamy metody szukania pracy, opracowujemy dokumenty aplikacyjne. Podczas konsultacji skupiamy się na wzmocnieniu pewności siebie i przygotowaniu do spotkania z przyszłym pracodawcą. Jako doradczyni kariery towarzyszę kobietom w trakcie całego procesu szukania pracy, tak aby maksymalnie ten proces usprawnić i na bieżąco wspierać w podejmowaniu kolejnych działań.

 

Wszystkie fazy po stracie pracy są potrzebne. Mimo, że uczucie lęku czy zaprzeczenia obecnej sytuacji nie należą do łatwych emocji, ich obecność jest ważna. Pozwalają nam pozbierać się po stracie, wyciągnąć wnioski i rozpocząć poszukiwania nowych, satysfakcjonujących możliwości rozwoju zawodowego.

 

Jeżeli zależy Ci na pełnym wsparciu w znalezieniu nowej pracy. Chcesz zaoszczędzić czas i nerwy – sprawdź konsultacje kariery.  To kompleksowy proces, w którym poznajesz swoje potrzeby związane z życiem zawodowym, mocne strony i predyspozycje, aż po przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowę rekrutacyjną i podpisanie umowy z pracodawcą. Przygotowuję Cię do ważnej życiowej zmiany i wspieram na każdym jej etapie.

A jeżeli chcesz być na bieżąco z poradami dotyczącymi szukania satysfakcjonującej pracy wejdź na mój profil na IG:@konsultantka.kariery 

 

Dodaj komentarz