You are currently viewing Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy?

 

„To jak długo będziesz szukać pracy, zależy od tego, ile będziesz na to poświęcał czasu. Nie każdy wie, że szukanie pracy to praca na cały etat. Znalezienie takiej pracy, jakiej Ty szukasz zajmuje przeciętnie 180 h. Jeżeli będziesz szukał pracy 5 h w tygodniu to sukces osiągniesz po 9 miesiącach. Jeżeli tygodniowo poświęcisz na jej szukanie poświęcisz 30 h, to znajdziesz pracę już po 6 tygodniach.”

R. Bolles

Często przytaczam słowa R. Bollesa, ponieważ obrazują one nam, ile faktycznie zajmuje znalezienie zatrudnienia. Często zapominany, że proces szukania pracy to również praca na cały etat. Wymaga dobrego przygotowania, m.in.: poznania swoich mocnych stron, sprecyzowania kwalifikacji oraz wartości jakie posiadamy. Jasno sprecyzowany cel to kolejny ważny element w drodze do osiągnięcia sukcesu, ponieważ wiemy jakie podjąć działania. Nie wolno również zapominać o budowaniu profesjonalnego wizerunku w sieci, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle ceniony.

Serwisy z ogłoszeniami

Na pytanie jak szukać pracy, jak dotrzeć do konkretnej oferty pracy, zawsze odpowiadam, że nie ma jednej idealnej ścieżki. W nasze działania musimy połączyć kilka elementów, aby zmaksymalizować swoje szansę. Jednym z głównych źródeł informacji o ofertach pracy oczywiście jest Internet, a w nim popularne serwisy z ogłoszeniami o pracę np. Pracuj.pl, Praca.pl, Money.pl i wiele, wiele innych.

Większość osób zaczyna szukać pracy w Internecie i niestety na Internecie kończy. Myślę, że jest zdecydowanie za mało. Wysyłając formularze rekrutacyjne nie mamy żadnej informacji zwrotnej dotyczącej tego, czy nasze CV dotarło do pracodawcy, czy faktycznie ktoś je przeczytał. Zazwyczaj nasza aplikacja jest jedną z kilkudziesięciu, kilkuset, a czasami nawet kilku tysięcy, które spłynęły w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Za tym, że ogłoszenia o pracę są mało skuteczną formą szukania pracy przemawia kilka innych argumentów, np. często firma musi opublikować ogłoszenie ze względu na swoje wewnętrzne procedury mimo, że już kogoś zatrudniła lub ma innego kandydata. Dodatkowo, ogłoszenia o pracę służą jako tanie badanie rynku i kandydatów. Kolejnym ograniczeniem związanym z korzystaniem wyłącznie z aplikacji w formie on-line jest fakt, że jeśli Twoje CV nie było odpowiedni przygotowane, to system rekrutacyjny mógł nie rekomendować Twojej kandydatury rekruterowi. Jeżeli Twoje CV nie zawiera słowa kluczy łatwo o odrzucenie jeszcze zanim dotrze fizycznie do rekrutera. Oczywiście tego typu metody poszukiwania pracy mają też swoje zalety, np. daje nam to rozeznanie kogo pracodawcy obecnie szukają, jakich kompetencji wymagają. Ogłoszenia o pracę są nieocenionym źródłem tego typu informacji.

Serwisy społecznościowe

Kolejnym źródłem informacji o ofertach są serwisy społecznościowe typu LinkedIn i Goldenline. O tym pierwszym mogłabym napisać osobny tekst, ale w skrócie powiem, że spływa do mnie bardzo dużo informacji, że LinkedIn działa i osoby zdecydowanie szybciej dostają propozycję pracy jak również sami znajdują ciekawe oferty. LinkedIn jest nieocenionym źródłem informacji oraz możliwości szukania pracy.

Przede wszystkim dlatego, że możemy sami wysyłać swoje CV do wybranego przez nas pracodawcy m.in.: możemy zapytać o planowane rekrutacje, pokazać siebie jako profesjonalistę w swojej branży i mieć wgląd w oferty, które nie zawsze są publikowane w innych serwisach. Plusów jest zbyt dużo, aby wszystkie opisać, jedynym minusem jaki ja dostrzegam jest fakt, że musimy się w pewnym sensie ujawnić z informacją, że szukamy pracy. Nie każdy tego chce i nie każdy chce, aby wszystkie jego informacje zawodowe były widoczne w Internecie.

Biura Karier

Nieocenionym źródłem informacji – szczególnie na początkowym etapie kariery – są również uczelniane Biura Karier. Jednostki te współpracują z pracodawcami i posiadają najnowsze informację z rynku pracy oraz oferty, które są kierowane nie tylko dla studentów. Większości polskich uczelni posiada Biuro Karier. Ze względu na profil uczelni ofert pracy z danej branży może być więcej np. medycznych, technicznych. Większość z nich publikuje te oferty na swojej stronie, tak więc każdy z nas może się z nimi zapoznać.

Agencje Pracy

Informację o ofertach pracy możemy znaleźć również w Agencjach Pracy np. Addeco, In Temporis Polska. Korzyścią z zatrudnienia za pośrednictwem agencji jest zazwyczaj krótki czas, w jakim agencja może znaleźć nam pracę. Warto skierować się w tym kierunki jeśli potrzebujemy pracy na określony, nieco krótszy czas lub np. w niepełnym wymiarze godzin. Minusem współpracy z Agencjami pracy jest fakt, że musimy „dzielić się” się z nią swoim wynagrodzeniem.

Pracodawca

Do naszych działań włączyć możemy bezpośredni kontakt z pracodawcą. Niestety dzisiejsze realia nam tego nie ułatwiają i duże wydarzenia typu Targi Pracy zazwyczaj nie odbywają się w formie stacjonarnej, ale warto wiedzieć, że w każdym mieście odbywają się różnego rodzaju tematyczne targi np. dla branży budowlanej, technicznej, dla osób niepełnosprawnych również te organizowane przez Urzędy Pracy czy Uczelnie. Plusem tego działania jest to, że możemy pozwolić sobie na bezpośredni kontakt i osobiście wręczyć swoje CV, rozejrzeć się w ofertach pracy jak i dowiedzieć się o planowanych rekrutacjach, zawsze te działania zwiększają nasze szanse.

Warto wcześniej zapoznać się z listą firm, wybrać sobie kilka i przygotować się tak jakbyśmy szli na spotkanie z pracodawcą – na pewno takie działanie pomoże nam w bezpośrednich rozmowach. Minusem jest fakt, że wydarzenia tego typu trwają w godzinach przedpołudniowych tak więc jeżeli jesteśmy osobami pracującymi to wymaga to wzięcia dnia wolnego.

Sieć kontaktów

Bardzo często niedocenianym źródłem informacji jest nasza rodzina bliższa czy dalsza oraz znajomi. Często słyszę, że to wstyd prosić kogoś o pracę, że nie wypada, że osoba w moim wieku nie będzie się uzewnętrzniać a to bardzo duży błąd. Warto powiadomić rodzinę i wszystkich znajomych, że szukasz pracy – mów i przypominaj im o tym. Pamiętaj, że to nie jest prośba o załatwienie pracy, to jest prośba o przekazywanie Tobie informacji o aktualnie prowadzonych rekrutacjach. Nigdy nie wiemy, kto kogo zna, kto ma informację o firmie w której szukają pracownika takiego jak Ty. Sama byłam niejednokrotnie świadkiem jak informacja wysłana w eter wracała ze zdwojoną siłą. I niejednokrotnie pocztą pantoflową wracała wiadomość o ciekawej ofercie.

Nie ma uniwersalnego sposobu na znalezienie pracy, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne. Pamiętaj, że to Ty masz realny wpływ na szybkość znalezienia pracy. Nie bądź bierny i weź sprawy w swoje ręce.

 

 

Jeżeli zależy Ci na pełnym wsparciu w zmianie pracy. Chcesz zaoszczędzić czas i nerwy – sprawdź konsultacje kariery.  To kompleksowy proces, w którym poznajesz swoje potrzeby związane z życiem zawodowym, mocne strony i predyspozycje, aż po przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, rozmowę rekrutacyjną i podpisanie umowy z pracodawcą. Przygotowuję Cię do ważnej życiowej zmiany i wspieram na każdym jej etapie.

A jeżeli chcesz być na bieżąco z poradami dotyczącymi szukania satysfakcjonującej pracy wejdź na mój profil na IG:@konsultantka.kariery 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz